Jak ratować się w przypadku braku spłaty kredytu?

W wyniku różnych okoliczności zdarza się, że pożyczkobiorca ma problem z terminową spłatą zobowiązania. W takich sytuacjach lepiej jest skontaktować się z instytucją, z którą podpisano umowę pożyczki, niż nie uregulować płatności w terminie i nie odpowiadać na wezwania do zapłaty.

Banki idą na rękę pożyczkobiorcom

W przypadku utraty płynności finansowej, która spowoduje brak możliwości spłacania pożyczki należy udać się do banku lub pożyczki pozabankowej w celu dowiedzenia się, czy w jego ofercie znajduje się możliwość przedłużenia spłaty raty pożyczki. Jeśli instytucja daje taką możliwość, często w umowie zawarty jest dodatkowy zapis, w którym wskazane są warunki wydłużenia okresu kredytowania. Pożyczkobiorca nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku, ponieważ zaleganie z uregulowaniem płatności może znacząco wpływać na jego niekorzyść w decyzji banku lub firmy pożyczkowej.

To nie takie trudne!

Przedłużenie spłaty raty pożyczki następuje po złożeniu odpowiedniego wniosku. Czynność tą wykonać można w siedzibie banku, a często również poprzez wypełnienie formularza na stronie instytucji. Podczas składania dokumentu można wybrać spośród dwóch form. Pierwszą jest zmniejszenie comiesięcznej raty i jednoczesne wydłużenie okresu kredytowania. Można również złożyć wniosek z prośbą o zawieszenie okresu kredytowania na wskazany czas – w przypadku pożyczek krótkoterminowych jest to zazwyczaj 7, 14 lub 30 dni, natomiast przy umowach długoterminowych 1, 2 lub 3 miesiące. Istnieje również możliwość karencji, w której przypadku spłaca się wyłącznie odsetki, co może nie być korzystne zwłaszcza na początku, gdy to właśnie odsetki składają się na większy procent raty.

Share

You may also like...