Karta przedpłacona. Jak działa karta prepaid?

Banki oferują różnego rodzaju karty. Znane są trzy główne – kredytowe, debetowe i przedpłacone, które mimo kilku cech wspólnych z dwoma pierwszymi, bardzo się jednocześnie od nich różnią. Ich specyfika sprawia, że posługiwanie się nimi jest bezpieczne i wygodne.

Co warto wiedzieć o karcie prepaid?

Umożliwia płacenie za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w punktach usługowych, w których znajdują się terminale płatnicze. Dodatkowo pozwalają wypłacać pieniądze z bankomatów. Do każdej karty przedpłaconej przypisany jest indywidualny numer PIN. Jednak karta prepaid znacznie różni się od częściej używanych kart debetowych i kredytowych, ponieważ nie jest przypisana do żadnego rachunku babkowego. Aby móc z niej korzystać, trzeba ją najpierw zasilić, stąd nazwa – karta przedpłacona. Ilość dokonywanych transakcji oraz wysokość zasileń jest jednak ograniczona. Banki przypisują ją do tzw. rachunków technicznych, co jest bardzo korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem szczególnie w przypadku kradzieży. Właściciel takiej karty poniesie straty w wysokości kwoty, którą zasilił rachunek, natomiast nie ma możliwości, by złodziej wypłacił środki z konta osobistego.

Zmieniły się procedury wydawania karty

Wcześniej kartę przedpłaconą można było kupić lub uzyskać w banku bez zbędnych formalności. Szybko jednak anonimowość, jaką dawała karta stała się sposobem na omijanie prawa i przeprowadzanie nielegalnych transakcji. Wykorzystywane było również to, że karta prepaid umożliwia transfer pieniędzy poza granice kraju. Sytuacją zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego, która wydała nakaz zaostrzający dotychczasowe procedury wydawania karty. Obecnie można o nią wnioskować w banku, jednak by ją otrzymać konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości, posiadanie konta osobistego i podpisanie umowy. Wiele banków w roku 2012 zrezygnowało z posiadania w ofercie karty prepaid. Zauważyć można również znaczący spadek zainteresowania tego typu rozwiązaniem wśród klientów.

 

Artykuł napisany przy współpracy z serwisem https://familyloan.pl/porady/ na którym to piszą specjaliści związani z bankowością oraz kredytami.

Share

You may also like...