Kredyt dla zadłużonych w Alert BIK i KRD – fakty i mity

Firmy pożyczkowe znane są przede wszystkim z łagodnych warunków stawianych klientom. To właśnie dlatego ci, którym banki odmówiły, bez wahania zwracają się do instytucji pozabankowych z wnioskiem o udzielenie zobowiązania. Widnienie w Alercie BIK i KRD jednak również w tym przypadku często stanowi powód odmowy. Nie wszystkie firmy pożyczkowe chcą ponosić takie ryzyko, wiele z nich jednak indywidualnie podchodzi do trudnej sytuacji finansowej klienta.

MIT: Firmy pożyczkowe udzielają zobowiązania każdemu

Łagodniejsze warunki oferowane przez firmy pożyczkowe wcale nie oznacza, że każdy jest w stanie im sprostać. Instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzania zdolności klienta przez polskie prawo, w tym art.9 z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 Nr 126 poz.715)1, który wskazuje nie tylko konieczność oceny ryzyka związanego z udzieleniem zobowiązania, a także narzędzia, jakie można do tego wykorzystać.

FAKT: Widnienie w bazach nie zawsze musi oznaczać, że klient nie będzie spłacał zobowiązaniach

Historia klienta w Alert BIK obejmuje 5 ostatnich lat. Oznacza to, że konsumenci który w tym czasie mieli problemy ze spłatą zobowiązania, w wyniku czego doszło do zaległości i zadłużenia, mogą nie otrzymać kredytu w banku, mimo że od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miesięcy wszystkie zobowiązania płacą w terminie. Dlatego firmy pożyczkowe albo sprawdzają bazy, ale nie opierają tylko na tych informacjach oceny zdolności klienta, albo nie korzystają z nich wcale. W zamian za to wymagają oświadczenia o dochodach z rzetelnymi informacjami o wysokości i źródle dochodów oraz kwocie comiesięcznych wydatków.

MIT: Kredyt dla zadłużonych w Alert BIK i KRD może stanowić wyłącznie kolejne problemy

Kolejne zobowiązanie w przypadku osoby zadłużonej wydaje się być błędem, który doprowadzi do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Natomiast jeśli kredyt dla zadłużonych w BIK i KRD zostanie dobrze i przemyślanie wykorzystany, może pomóc uporać się ze wszystkimi zaległościami i zobowiązaniami, pozostawiając po sobie tylko jedną, dogodną ratę miesięcznie.

1http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/T/D20110715L.pdf

Share

You may also like...